czwartek, 14 lutego 2008

Bo ludzie lubią pracować...

Witamy serdecznie na blogu "Ludzie lubią pracować". Strona, którą czytasz, narodziła się z chęci przedstawienia alternatywnej wizji zarządzania czy raczej, jak wolimy mówić, kierowania ludźmi. Jesteśmy socjologami i konsultantami, odkrywającymi każdego dnia jak niepełna jest historia, którą opowiadają nam kolejne książki z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania relacjami z klientem czy zarządzania sobą (więcej w zakładce "Współtwórcy"). Mamy poczucie, że historia ta potrzebuje nie tylko krytycznego komentarza, ale w wielu przypadkach napisania na nowo.

Na blogu będziemy komentować bieżące wydarzenia ze świata biznesu, odnosić się do najnowszych koncepcji zarządzania, proponować rozwiązania, przedstawiać własne poglądy oraz zachęcać do ostrej dyskusji. Zapraszamy.

3 komentarze:

aneta pisze...

Chciałam poruszyć zasadniczą rzecz: dlaczego uważacie, że ludzie lubią pracować? Ja, gdy o tym myślę, wcale nie mam pewności, że tak jest. Powody? w RP pracuje POŁOWA społeczeństwa w wieku produkcyjnym. Jest to min. wynikiem odchodzenia na wcześniejsze emerytury, renty, emerytury pomostowe, itp itd. Zastanawiają mnie przyczyny takiej sytuacji, czy jedną z nich może być to, że ludzie w RP nie do końca lubią pracować (?)i kiedy mają okazję to z niej rezygnują.

Rysiek pisze...

ANETA
Mylisz pracę z zatrudnieniem. Ludzie lubią pracować, ale na ile sie da unikają zatrudnienia w słabych firmach. Jako, ze dobrych firm w których warto pracować jest niewiele, autorom blogu jeszcze nie udało sie takich znaleźć, więc ludzie idą na wcześniejsze emerytury, renty itp. Ale czy nie pracują to jest osobne pytanie.

Grzegorz Żmuda pisze...

zgadzam sie z Ryskiem. Ludzie nawet na wczesniejszej emeryturze nie przestaja pracowac. Mysle, ze spora czesc z nich w ogole nie wyobraza sobie mozliwosci "niepracowania", nawet jesli emerytura bylaby odpowiednio wysoka. Mysle, ze wysokie poparcie dla wczesniejszego wieku emerytalnego w Polsce wynika raczej z checi zagwarantowania sobie mozliwosci rezygnacji z pracy lub zabezpieczenia jakichs warunkow zycia na wypadek zwolnienia niz rzeczywistej checi odejscia.