poniedziałek, 21 września 2009

Czterodniowy tydzień pracy - dlaczego nie?

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam urwać z pracy tylko po to, żeby zdążyć do warsztatu samochodowego przed zamknięciem? Czy Wasz ulubiony sklep z ekologiczną żywnością jest otwarty w godzinach, w których większość ludzi pracuje, aby móc zarobić na tę żywność pieniądze? Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak mało zakładów otwiera swoje drzwi w czasie, który mógłby przysporzyć im więcej klientów, obrotów i zysków?

Pewnym rozwiązaniem mogłoby stać się wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Nie chodzi tutaj o zredukowanie liczby przepracowanych tygodniowo godzin - cały pomysł opiera się na pozostawieniu 40-godzinnego tygodnia, upychając go jednak na przestrzeni czterech dób.

Co ciekawe, tego rodzaju rozwiązanie zostało wprowadzone dla 17.000 pracowników w stanie Utah (program o wdzięcznej nazwie Working 4 Utah). Oto efekty:
- 13% redukcji w zużyciu energii
- 2500 samochodów, które zostały w domach
- oszczędności rzędu $2.000.000 (po 9 miesiącach programu)
- oszczędności dla dojeżdżających - bagatela - $6.000.000
- 82% pracowników zadowolonych z nowego rozkładu pracy

Zadowoleni pracownicy, oszczędności dla organizacji i zakłady otwarte w sprzyjających godzinach. Wygląda to jak coś, co warto wziąć pod rozwagę, prawda?

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo mi się podoba 4 dni, natomiast mam wątpliwości jeśłi chodzi o wydolnosc ludzi po przepracowanych 8 godzinach. Obawiam się, że nie we wszystkich branżach jest to możliwe w wielu z nich po 8 godzinach człowiek jest naprawdę wycięty. Ale dla artystów, malarzy, kompozytorów, doskonały pomysł.

BB pisze...

Niemcy w z zeszlym roku rozwazaly taka opcje na skale calego kraju przez kryzys oczywiscie. a co do godzin otwarcia urzedow, sklepow, przedszkoli to polecam moja ulubiona organizacje http://www.b-society.org/, ktorej bylem krotko czlonkiem ;p